1. Moliyaviy natijalar to‘g‘risida hisobot (2-son shakl) ijobiy ko‘rsatkichda bo‘lishi (Yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat № Ko‘rsatkich Qiymati / tavsifi talablar yuritayotgan tadbirkorlik subyektlari bundan mustasno);
2. O‘z aylanma mablag‘lari mavjudligi ijobiy ko‘rsatkichda bo‘lishi (Yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlari bundan mustasno);
3. Qarz oluvchi kredit yuklamasi 150%dan oshiq bo‘lmasligi; Agarda qarz oluvchi kredit yuklamasi 150%dan yuqori bo‘lsa, kredit ta’minoti sifatida yuridik shaxs kafilligi olinadi. Ushbu holatda kafil korxonaga qo‘yiladigan talablar:- Kafil korxonalar soni 2 tadan ko‘p bo‘lmasligi;- Qarz oluvchi va kafil korxona(lar)ning birgalikdagi kredit yuklamasi 150%dan oshmasligi;- Kafillik summasi so‘ralayotgan kreditning 125%dan kam bo‘lmasligi (agarda kafillar soni 2 ta bo‘lsa, har bir kafil korxona kredit summasining 125%ga kafillik taqdim etiladi);
4. Mavjud kredit va unga tenglashtirilgan operatsiyalar bo‘yicha muddati o‘tgan kredit qarzdorligi bo‘lmasligi;
5. O‘zaro aloqador korxonalarining “O‘zsanoatqurilishbank” ATB tizimida muddati o‘tgan kredit qarzdorliklari mavjud bo‘lmasligi;
6. 2-sonli kartoteka hisobvarag‘ida qarzdorlik mavjud bo‘lmasligi (mazkur ma’lumot kredit olish uchun ariza taqdim etilgan sanadan boshlab 30 kun davomida amal qiladi);
7. KATM ma’lumotnomasiga asosan mijozning barcha tijorat banklari oldida hamda o‘zaro aloqador korxonalarining bank tizimida “qoniqarsiz”, “shubhali” va “umidsiz” toifalarida tasniflangan amaldagi kreditlari mavjud bo‘lmasligi;
8. Kreditlar bo‘yicha oxirgi 60 oy ichida:
9. 30+dan oshgan muddati o‘tgan qarzdorliklari 15 tadan ko‘p bo‘lmasligi;
10. 60+dan oshgan muddati o‘tgan qarzdorliklar 3 tadan ko‘p bo‘lmasligi;
11. 90+dan oshgan muddati o‘tgan qarzdorliklari mavjud bo‘lmasligi;
12. Oxirgi 12 oy ichida “O‘zsanoatqurilishbank” ATB tizimida to‘lov jadvaliga asosan belgilangan to‘lovlar oydan oyga o‘tish holatlari (bunda, to‘lov jadvaliga asosan bir oylik asosiy qarz va foiz to‘lovlari birgalikda 1 marta deb hisoblanadi) 3 martadan ko‘p bo‘lmasligi;
13. “O‘zsanoatqurilishbank” ATB tizimida bugungi kunda mavjud kreditlari yuzasidan asosiy qarzdorlik va hisoblangan foiz qarzdorligi bo‘yicha oraliq hamda yakuniy to‘lov muddatini uzaytirish (o’zgartirish) holatlari 2 tadan ko‘p bo‘lmasligi;
15. “O‘zsanoatqurilishbank” ATB tizimida bugungi kunda mavjud kreditlari yuzasidan kollegial organ tomonidan belgilangan № Ko‘rsatkich Qiymati / tavsifi shartlarini bajarmaslik holatlari mavjud bo‘lmasligi;
16. “O‘zsanoatqurilishbank” ATB tizimida bugungi kunda mavjud kreditlari yuzasidan maqsadsiz ishlatilganlik holatlari mavjud bo‘lmasligi lozim (biznes menjer tomonidan maqsadli ishlatilganlik yuzasidan tekshiruv kredit monitoring xizmatining maqsadli ishlatilganlik to‘g‘risidagi dalolatnomasiga asosan amalga oshirilib xulosasida aks ettiriladi. Bunda, kreditlar bo‘yicha maqsadli ishlatilganlik to‘g‘risidagi dalolatnoma muddati yetib kelmagan, qarz oluvchi yetkazib beruvchini xizmat/mahsulot yetkazib bermaganligi uchun uni sudga bergan hamda kredit mablag‘larini maqsadli ishlatilishini tekshirish lozim bo‘lmagan mahsulotlar orqali ajratilgan kreditlar bo‘yicha ushbu shart qo‘llanilmaydi);
17. Qarz oluvchining Majburiy ijro byurosi tomonidan ochilgan ijro ishi bo‘yicha to‘lanishi lozim bo‘lgan mablag‘ bo‘lmasligi lozim;
18. Oxirgi 3 yilda kredit xizmatlari bo‘yicha (javobgar uchun kafillik taqdim etilgan holatlar ham) iqtisodiy sudda da’vo arizalari mavjud bo‘lgan va da’vo arizasi qisman yoki to‘liq qanoatlantirilgan taqdirda so‘rovnoma ko‘rib chiqiladi hamda kollegial organ mazkur so‘rovnomani rad etish huquqiga ega (yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmay faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlari hamda javobgar uchun tegishli mulk garovi taqdim etilgan holatlar bundan mustasno);